Amerikan Askerleri Elektrik Akımı Verilerek Eğitiliyor

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Amerikan Askerleri Elektrik Akımı Verilerek Eğitiliyor

ABD, askerlerin zihinsel becerilerini geliştirmek amacıyla bir grubun beyinlerinin bazı bölgelerine elektroşok uyguladığı bir araştırma yaptı. Frontiers in Human Neuroscience dergisinde yayınlana bu deneyde, Ohio’da Wright-Patterson Hava Üssü’nde yaşları ortalama 31.1 olan 20 katılımcıdan, bilgisayar ekranında hareketli bir halkanın içinde artı şeklindeki göstergeyi kontrol altında tutmaları, aynı zamanda ekranda üç farklı görevi takip etmeleri ve bunlara karşılık vermeleri istendi.

Katılımcıların 10’unun beyinlerine, 36 dakikalık test süresince iki miliamperlik elektrik akımı verilirken, kontrol grubundakilerin beyinleri ise testin başında 30 saniyeliğine akıma tutuldu.

amerikan-askeri-elektrosok

Korteksin belirli bölgelerine sürekli akım verilen gruptaki katılımcıların, testin ilk dört dakikasında diğer gruptan çok daha iyi performans göstermeye başladığı gözlendi. Araştırmanın, insansız hava aracı operatörleri, hava mürettebatı ve diğer zorlu görevlerde bulunan askerlerin performansının artırılmasına yönelik çalışmalara öncülük edeceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amerikan Askerleri Elektrik Akımı Verilerek Eğitiliyor

0