Anıların Uzun Süreli Hafızaya Geçmesi için Uyumak Şart Değilmiş!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Anıların Uzun Süreli Hafızaya Geçmesi için Uyumak Şart Değilmiş!

Eskiden yeni anıları uzun süreli hafızaya almaşsak kolayca unutulabileceğini bu uzun süreli hafızaya almak içinde tekrarlanmalı ve iyi bir uyku çekmemiz gerektiği söylenirdir. Durum aslında tam öyle değilmiş!

Edinburgh’taki Herriot- Watt Üniversitesi’nden Michaela Dewar ve ekibi 2012’de yaptıkları çalışmada kısa bir dinlenmenin katılımcıların birkaç dakika önce söylenen bir şeyi daha iyi hatırlamalarına yardımcı olduğunu göstermişti. Bir hikâyeyi dinledikten sonra 10 dakika dinlenen katılımcılar hikâyeyi, bu süreyi bir fark bulma oyunu oynayarak geçiren katılımcılardan %10 daha iyi hatırlamıştı.

hafıza

Dewar ve Edinburgh Üniversitesi’nden Michael Craig şimdi de dinlenmenin mekânsal hafızanın pekiştirilmesine de faydası olduğunu gösteren bir çalışma yaptı. Bu, uykusuzluk çeken insanların hafıza pekiştirme işlevini uyanıkken kısmen de olsa telafi edebileceği anlamına geliyor. Öte yandan Dewar ve ekibi aynı deneyi hafıza kaybı yaşayan hastalar üzerinde tekrarladığında bu kişiler büyük bir gelişme gösterdi. Dewar’a göre bu bulgular hafıza kuramlarının sorgulanmasını gerektiriyor.

 Diğer Kişisel Gelişim yazılarımıza ulaşmak isterseniz;

buraya-tiklayiniz

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anıların Uzun Süreli Hafızaya Geçmesi için Uyumak Şart Değilmiş!

0