Türk Ar-Ge Firması Kalıtsal Hastalıkları Kısa Sürede Tespit Eden Yazılım Geliştirdi

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Türk Ar-Ge Firması Kalıtsal Hastalıkları Kısa Sürede Tespit Eden Yazılım

Hacettepe Teknokent’te faaliyet gösteren Ar-Ge firması Hemosoft, kalıtsal hastalıkların kaynağının hangi gen ile taşındığını kısa sürede tespit ve analiz eden yazılım geliştirdi. Özellikle akraba evliliklerinden dolayı Türkiye’nin genetik hastalıklar konusunda önemli verilere sahip olduğunu anlatan firma yöneticisi Mert Yegül, yazılımı geliştirirken nadir hastalıkların genetik kökenli olup olmadığını, genetik kökenli ise hangi gendeki değişiklikler nedeniyle ortaya çıktığını belirlemeyi amaçladıklarını ifade etti. Dünyada aynı alanda kullanılan benzer yazılımları inceleyerek eksiklerini tespit ettiklerini ve bu eksikleri gideren bir yazılım geliştirdiklerini dile getirdi.

hemosoft-yazılım

Yazılımın hangi gende mutasyon olduğunun tespitini sağladığını da anlatan firma yöneticisi, bunun hastalığın teşhis ve tedavisinde doktorların işlerini oldukça kolaylaştırdığını vurguladı. Araştırmacıların eldeki bulguları değerlendirmek için kimi zaman aylarca uğraşmaları gerektiğine dikkati çeken Yegül, “Bu yazılım aracılığıyla ise genetik testler sonucu elde edilen verilerin analizi bir saat içinde yapılabiliyor. Hastalığa hangi genin neden olduğunu tespit eden bir araç geliştirmiş durumdayız. Bunu bildiğiniz zaman önlemleri alıp tedaviyi ona göre planlama gibi doktorun klinik aşamasındaki kararlara etki eden sonuçlara ulaşıyoruz.” dedi.

Yazılımın tüm hastalıklarda yararlanılabilecek bir yapıya kavuşturulduğunu belirten Yegül, bu anlamda yazılımın her genetik hastalıkla ilgili analiz yapabildiğini ifade etti. Yegül, tedavide kullanılacak ilaçların belirlenmesi açısından da yazılımın önemli faydaları olduğunu söyledi.

Hastalık ve gen bilgilerinin ulusal bir veri tabanında tutulması için de çalışmalar yapıldığını anlatan Yegül, ileride bu veri tabanı sayesinde yurt dışındaki kurumlara ödenen ücretlerin azalacağını ve Türk insanının genetik özelliklerine uygun daha doğru sonuçlara ulaşılabileceğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk Ar-Ge Firması Kalıtsal Hastalıkları Kısa Sürede Tespit Eden Yazılım Geliştirdi

0