KOSGEB’ten Projelere 350 Milyon Destek, 3 Bin 571 İstihdam!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

KOSGEB’ten Projelere 350 Milyon Destek, 3 Bin 571 İstihdam!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yaptığı duyuruya göre; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı’nda ilk çağrının başvurularının onaylandığını açıkladı. Böylelikle toplamda bin 377 projeye, yaklaşık 350 milyon lira destek ve 3 bin 571 yeni personel istihdamı sağlamayı kararlaştırdıklarını belirtti.

KOBİ’lerin ekonomi için çok önemli olduğuna işaret eden Özlü, destek programlarını kurgularken KOBİ’lerin doğru alanlara kanalize edilmesi gerektiğini vurguladı. Buna çok dikkat ettiklerinin altını çizen Özlü, KOBİ’leri, reel sektör ve işletmeler için kritik olduğunu düşündükleri alanlara yönlendirdiklerini anlattı.

kosgeb-destek

Özlü, bu yıl ilk kez uygulanmaya başlanan destek programı kapsamında yayınlanan ilk çağrının başvurularının onaylandığını açıklayarak, daha nitelikli, yenilikçi, rekabetçi KOBİ’ler oluşturmak ve istihdam imkanlarını artırmak için hayata geçirilen proje sonuçlarının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

350 Milyon Lira Desteğin 232 Milyon Lirası Hibe!

“Orta Yüksek ve Yüksek Teknoloji KOBİ’lerinde Kapasite Geliştirme” ve “Geleneksel İmalat Sanayi KOBİ’lerinde Katma Değerin Artırılması” konu başlıklarında yayınlanan programla toplamda bin 377 projeye, yaklaşık 350 milyon lira destek sağlamayı kararlaştırdıklarını bildiren Özlü, bu rakamın 232 milyon lirasının hibe şeklinde, 118 milyon lirasının ise geri ödemeli olarak aktarılacağını söyledi.

Destekler bölgelere göre de hesaplanmış. Buna göre;

  • 66,3 milyon liranın İç Anadolu Bölgesine,
  • 64,4 milyon liranın Güneydoğu Anadolu,
  • 58 milyon liranın Marmara,
  • 56,8 milyon liranın Karadeniz,
  • 42,8 milyon liranın Akdeniz,
  • 31,9 milyon liranın Doğu Anadolu,
  • 29,3 milyon liranın Ege Bölgesine aktarılacağı söylenmektedir.

En Fazla İstihdam Desteği Güneydoğu Anadolu’ya!

KOBİGEL kapsamındaki bin 377 projede, 3 bin 571 yeni personelin istihdam edileceğini vurgulayan Özlü, “Destek kararı alınan projelerdeki personel istihdam sayılarına bakıldığında, 826 yeni personel ve yüzde 23’lük oranla en fazla istihdam desteği, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne aktarılıyor.

Personel istihdamında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni, 623 yeni istihdamla İç Anadolu, 587 yeni istihdamla Karadeniz, 561 yeni istihdamla Marmara, 407 yeni istihdamla Akdeniz, 329 yeni istihdamla Doğu Anadolu ve 238 yeni istihdamla Ege Bölgesi yakip ediyor.” diye konuştu.

buyukburaya

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Kaynak: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KOSGEB’ten Projelere 350 Milyon Destek, 3 Bin 571 İstihdam!

0