Alibaba: Dünya’nın En Değerli Perakende Markası

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Alibaba: Dünya’nın En Değerli Perakende Markası

1999’da eski bir İngilizce öğretmeni olan Jack Ma tarafından kurulan Alibaba Grubu Çin’in en büyük şirketler arası pazarlama platformu (Business to Business, kısaca B2B). Şirketin merkezi Çin’in en önemli sanayii kenti Şanghay’ın yaklaşık 190 km güneybatısındaki Hangzhou kentinde.

2007’de 4400 çalışanı olan şirketin, 2013 itibarıyla personel sayısı 22.072. Alibaba Grubu’nun önemli ortaklarından biri de Yahoo. 2005’te Alibaba’nın %40’ını 1 milyar dolara satın alan Yahoo, 2012’de elindeki hisselerin yarısını yaklaşık 7 milyar dolara Alibaba’ya tekrar geri sattı.

Alibaba-dünyanın-en-değerli-perakende-markası

Alibaba Çin Pazarının Önemli Bir Bölümünü Elinde Tutuyor!

Yahoo o zamandan bu yana şirketin %20’sini elinde bulunduruyor. Aynı Baidu gibi Alibaba Grubu da hizmete sunduğu birbirinden farklı elektronik servislerle Çin’in internet pastasından önemli bir pay alıyor. Özellikle de PayPal benzeri internet üzerinden ödeme servisi Alipay ve eBay benzeri müşteriden müşteriye (Consumer to Consumer, C2C) alışveriş sitesi Taobao ile Çin pazarının önemli bir bölümünü elinde tutuyor.

lepicallidus-alibaba

Müşterilerine yaklaşık 1 milyar adet ürün seçeneği sunan taoboa.com, Nisan 2015 itibarıyla dünyanın en sık ziyaret edilen 9., Çin’in en çok ziyaret edilen 2. internet sitesi. Çin’de internet üzerinden yapılan ödemelerin yaklaşık yarısı yine Alibaba Grubuna ait alipay.com üzerinden gerçekleştiriliyor. Alipay, Çin’in en sık ziyaret edilen 21. Web platformu. Grubun önemli bir diğer platformu da AliExpress. 2010’da hizmete giren aliexpress.com daha çok hizmet ve ürünlerini uluslararası piyasalara sunmayı amaçlayan Çin’li küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin kullandığı bir platform.

AliExpress aynı zamanda Rusya’nın da en çok ziyaret edilen e-ticaret sitelerinden biri. Alibaba Grubu, Alibaba Pictures Group ve Alibaba Cloud Computing ile medya ve bulut bilişim alanında, Alibaba Group Research & Development Institute ile de ARGE alanında başarıyla faaliyet gösteriyor. Bu yılın Haziran ayında 11 Main adlı e-ticaret sitesiyle ABD pazarına giren Alibaba Grubu yakında Hindistan pazarına da girmeyi hedefliyor.

buyukburaya

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alibaba: Dünya’nın En Değerli Perakende Markası

0