Arduino LilyPad’in Kadın Tasarımcısı; Leah Buechley

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Leah Buechley

Leah Buechley, kadın-erkek geleneklerinin, yeni-eski malzemelerin yan yana getirildiği çalışmaları araştıran; tasarımcı, mühendis ve eğitimci bir annedir. Ayrıca insanlara ve onların kendi kendilerine teknolojileri inşa etmesine yardım eden araçları geliştirmektedir.

Bu kapsamda, açık kaynak prototipleme platformu olan Arduino LilyPad kitinin de tasarımcısıdır. MIT Media Lab da, Yüksek-Düşük Teknoloji grubunu kuran Buechley 2009-2013 yılları arasında MIT Media Lab’ı yöneten kişi olarak da görev yapmıştır.

leahbuechley

» İlginizi Çekebilir ⇒ Arduino ile Araba Kontrol Etme

Bayan Buechley’in çalışmaları, Victoria, Albert Müzesi, Ars Electronica Festivali, Exploratorium gibi çeşitli uluslararası alanlarda sergilenmiştir. Ayrıca New York Times, Boston Globe, Popular Science, ve Wired dergilerinde de yer almıştır. Bayan Buechley, doktorasını Colorado Üniversitesinde bilgisayar bilimi alanında yapmıştır. Lisans eğitimini ise Skidmore Kolejinde fizik alanında yapmıştır. Her iki üniversitede de, ayrıca dans, tiyatro, tasarım, güzel sanat dersleri de almıştır. Tekstil ve elektronik alanı içinde iki kitabı bulunmaktadır.

Arduino LilyPad

Arduino LilyPad, giyilebilir e-Tekstil için tasarlanmış bir mikrodenetleyici kartıdır. Bu kart, tasarımı sayesinde kumaşa dikilebilir ve benzer şekilde üzerine iletken iplikle güç kaynakları, sensörler ve aktivatörler monte edilebilir. Atmel ATmega168V(ATmega 168 düşük-güç versiyonu) veya ATmega328V mikrodenetleyicileri üzerine kurgulanan Arduino LilyPad, Leah Buechley tarafından tasarlanmış ve Sparkfun Elektronik tarafından geliştirilmiştir.

LilyPad_Arduino_set

Özellikleri;

Mikrodenetleyici ATmega168V veya ATmega328V
Çalışma Gerilimi 2,7 – 5,5V
Giriş Gerilimi 2,7 – 5,5
Dijital I/O Pinleri 14 ( 6 PWM çıkış) Adet
Analog Giriş Pinleri 6 Adet
Ünite Başına Desteklediği DC Akım/Pin 40mA
Flash Bellek 16 KB (Bootloader tarafından kullanılan 2KB)
SRAM 1KB
EEPROM 512 Byte
Saat Hızı 8 MHz
Ölçüler 50 mm daire şekilli PCB
PCB Kalınlığı 3 mm

⇒Leah Buechley Kişisel Sayfası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arduino LilyPad’in Kadın Tasarımcısı; Leah Buechley

0