Zenginler Dünya’yı Daha Çok Kirletiyor!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Zenginler Dünya’yı Daha Çok Kirletiyor!

Almanya Federal Çevre Dairesi (UBA) çevreyi kirleten gruplar için bir araştırma yaptı. Ankete katılan bin kişiye nasıl oturdukları, ısındıkları, yıkandıkları, beslendikleri, giyindikleri, seyahat ettikleri, otomobil kullandıkları ve ne kadar para kazandıkları soruldu. Anket sonucuna göre, gelir arttıkça enerji ve kaynak tüketimi de artıyor.

UBA Başkanı Maria Krautzberger, “Parası olan ağır ve fazla tüketen otomobil alıyor, büyük evlerde oturuyor, daha fazla uçak yolculuğu yapıyor, ancak günlük hayatta çevreyle uyumlu olmaya özen gösteriyor”, diyor. Krautzberger’e göre gelire bağlı aşırı kaynak tüketimi organik beslenmeyle telafi etmeye yetmiyor. Mütevazı yaşayan çevreyi koruyor.

zenginler-dunyayi-kirletiyor

Enerji tüketimi ve sera gazı emisyonunda öncelikle uçak ve otomobil yolculuklarıyla evin ısı izolasyonu ve genişliğiyle et tüketimi rol oynuyor. Araştırmaya göre çevre bilincinin gelişmiş olması mutlaka şahsi çevre bilançosunun olumlu çıkmasını gerektirmiyor.

Deutsche Welle’den Gero Rueter’in haberine göre, yüksek gelirliler enerji sarfiyatı düşük ev aletleri kullanıyor, organik gıdayı tercih ediyor ve daha az et yiyor. Ancak örneğin uzun yolculukların sürdürülebilirliğe katkısını dikkate almıyor. Toplamda çevre bilinci gösterenler dar gelirlilerden daha fazla karbondioksit üretiyorlar. Araştırma, maddi imkânları sınırlı olup çevre bilinci taşımadığını beyan edenlerin ise çevreye en az zararı verdiklerini de ortaya çıkarmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zenginler Dünya’yı Daha Çok Kirletiyor!

0