Türkiye’de Altın İthalatı Bu Yıl 2 Kat Arttı

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Türkiye’de Altın İthalatı Bu Yıl 2 Kat Arttı

Türkiye’de geçen yılın ilk yarısından tam 11.5 ton altın ithalatı gerçekleşmişti. Bu yıl ise yılın ilk yarısında tam iki kat artarak 23 ton altın ithalatı gerçekleşti. Geçen yılın ilk yarısında 11,5 ton olan altın ithalatı, 2015 sonunda 48,7 ton ile 2010’dan bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

Ocakta 1 ton, şubatta 1,3 ton ve martta 1,7 ton olan ithalat, yılın ikinci çeyreğinde ise artışa geçti. Türkiye’nin altın ithalatı, mayısta 8,5 ton ile ilk çeyreğin 2 katı civarında gerçekleşirken, haziranda da 9,5 ton ile son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu rakamlar, bir önceki yılın aynı aylarına göre mayısta 5 katına, haziranda ise 6,6 katına çıktı.

altin

Geçen yılın ilk 6 ayında altın ithalatının çok düşük olduğuna işaret eden uzmanlar, “Vatandaşlar fiyatın yüksekliğine adapte olamadı. Bu yıl ise fiyatlardaki artışa karşın ihtiyaçtan dolayı alım oluyor ancak yatırım amaçlı alan yok. 2015’in ilk yarısına göre altın ithalatında 2 kat artış yaşanması, geçen yıl rakamın çok düşük olmasından kaynaklanıyor. Bakıldığında bu yılın ilk yarısında olağanüstü bir artış yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’de Altın İthalatı Bu Yıl 2 Kat Arttı

0