İslam Dünyasında Finansa Katılmayan 9,5 Trilyon Doları Var!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

İslam Dünyasında Finansa Katılmayan 9,5 Trilyon Doları Var!

Malezyalı RHB Bank Bhd ve Endonezyalı PT Bank Mandirini yeni İslami fonlar planladıkları ortaya çıktı. Malezya Uluslararası İslami Finans Merkezi’nin tahminlerine göre, İslami kurallara uygun yatırıma yaklaşık 9,5 trilyon dolarlık İslami sermaye finans endüstrisinin dışında bulunuyor. Bunu finans sektörüne almak için çalışmalara başlamışlar.

RHB Group Asset Management 2017 yılında girişim sermayesi, emlak, sukuk ve hisselere kanalize olacak en az dört adet İslami kurallara uygun yatırım aracını devreye sokacak. Cakarta merkezli PT Mandiri Manajemen Investasi de Ağustos ayında dolar bazlı İslami kurallara uygun ilk yatırımını hayata geçirmesinin ardından gelecek yıl dört İslami fon daha oluşturacak.

islam-para-gucu

13,5 milyar dolarlık bir fonu yöneten RHB Group Asset de Malezya’da yeni İslami fonlar kurmanın yanı sıra bunların bazılarını Brunei, Endonezya, Singapur ve Ortadoğu’ya kaydırmayı planlıyor. İslami kurallara uygun fon yöneticileri, sukuk ihracı varlıkların gerisinde kaldığı için İslami yatırımı artırma peşindeler.

Bloomberg’in topladığı verilere göre, dünyada sukuk ihracı 2015 yılında toplam 35,6 milyar dolarlık bir değere ulaşmışken, bu yıl şimdiye kadar olan dönemde 27,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Malezya Uluslararası İslami Finans Merkezi’nin 26 Şubat tarihli raporuna göre, 2015 yılında 58 milyar dolar olan global İslami varlık yönetimi endüstrisinin 2019’da 77 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Kaynak: Fortune Turkey

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İslam Dünyasında Finansa Katılmayan 9,5 Trilyon Doları Var!

0