İngiltere’nin Ayrılmasıyla Avrupa Birliği 2.8 Trilyon Dolar Küçülecek!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

İngiltere’nin Ayrılmasıyla Avrupa Birliği 2.8 Trilyon Dolar Küçülecek!

Avrupa Birliği’nin lokomotif ülkelerinden birisi olan İngiltere’nin, ayrılması ile AB Gayrisafi Yurt içi Hasılasının (GSYH) 2,8 trilyon dolar azalması beklenmektedir. Ortak pazara sahip AB ekonomisinin toplam GSYH’si geçen yıl 16 trilyon 220 milyar dolar oldu. Bu rakama en büyük katkıyı Almanya’nın ardından 2 trilyon 849,3 milyar dolar ile İngiltere yaptı. Söz konusu rakam, AB’nin toplam GSYH’sinin yüzde 17,6’sına tekabül etti.

İngiltere’nin AB ekonomisine katkısının bu yıl da 2 milyar 761 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu yıl 28 üyeli AB’nin 16 trilyon 477 milyar dolarlık GSYH üreteceği tahmin edilirken, bu rakam İngiltere hariç tutulduğunda 13 trilyon 716 milyar dolara geriliyor.

brexit-nedir

AB’de Kişi Başı Milli Gelirde Azalacak

Kişi başına milli gelir büyüklüğü açısından geçen yıl AB içinde 5. sırada bulunan İngiltere’nin AB’den ayrılması, birliğin kişi başına düşen milli gelirini de olumsuz etkileyecek. Geçen yıl AB’de 31 bin 969 dolar olan kişi başı milli gelir, İngiltere hariç hesaplandığında 30 bin 232 dolara düşüyor.

Böylece İngiltere hariç hesaplandığında AB kişi başı milli gelirinin bin 737 dolar azalacağı dikkati çekiyor. Bu yıl için 32 bin 332 dolar olarak hesaplanan AB’de kişi başına düşen gelirin, İngiltere hariç 30 bin 888 dolara ineceği hesaplanıyor.

buyukburaya

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Kaynak

⇒ AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngiltere’nin Ayrılmasıyla Avrupa Birliği 2.8 Trilyon Dolar Küçülecek!

0