Dünya’nın En Büyük Doğalgaz Rezervi Ortadogu’da!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Dünya’nın En Büyük Doğalgaz Rezervi Ortadogu’da!

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) tarafından yayımlanan yıllık istatistik bültenini derleyen Anadolu Ajans muhabiri, 2015’te dünyada toplam doğalgaz rezerv miktarı 201 trilyon 966 milyar metreküp olarak hesaplanmasından yola çıkarak Dünyada doğalgaz rezervlerinin en fazla olduğu bölgeyi buldu; Ortadoğu!

 

İran, Irak, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yer aldığı bölgenin 79 trilyon 430 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunuyor. İran’ın 33 trilyon 500 milyar metreküplük kanıtlanmış rezervle bu bölgenin birincisi olduğu belirlenirken, Katar’ın 24 trilyon 299 milyar metreküple ikinci sırada olduğu belirtilmiş.

dogalgaz-rezervi-turkiye

Hem Ortadoğu Hem de Doğu Avrupa Rezervlerinin Ortasında Yer Alan Türkiye!

Ortadoğu’dan sonra ikinci en büyük gaz deposu ise 65 trilyon 422 milyar metreküplük rezervle Doğu Avrupa ve Avrasya bölgesi olarak hesaplandı. Söz konusu bölgenin rezerv zengini Rusya’nın ise 49 trilyon 541 milyar metreküple dünyada birinci sırada yer aldığı belirtilmiş.

dogalgaz-turkiye

Türkiye’nin hem Ortadoğu da hem de Doğu Avrupa rezerv bölgelerinin tam ortasında yer aldığı oraya çıkıyor. Türkiye’nin çevresinde bulunan doğalgaz zengini ülkeler, Türkiye’nin de enerji geçiş bölgesi olarak önemli bir yere sahip olduğunu bizlere gösterdi. önemini ortaya koydu. 

İsrail ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde atılan adımlar da Türkiye’nin jeostratejik pozisyonunu öne çıkardı. Türkiye-İsrail ilişkilerinin yumuşaması ile İsrail gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya iletilmesi olasılığı da yeniden güçlendi. 

buyukburaya

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Kaynak: Anadolu Ajans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’nın En Büyük Doğalgaz Rezervi Ortadogu’da!

0