Dünyaca Ünlü İlaç Firması Pfizer, 14 Milyar Dolara Medivation’u Alıyor!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Dünyaca Ünlü İlaç Firması Pfizer, 14 Milyar Dolara Medivation’u Alıyor!

Dünyaca ünlü ilaç firması Pfizer, merkezi San Francisco’da bulunan biyoeczacılık şirketi Medivation’ı hisseleri başına 81,50 ABD dolar vererek firmayı 14 milyar dolara satın alacağı ve her iki şirketin yönetim kurullarının anlaşmayı onayladığı belirtildi.

Medivation’ın geliştirdiği XTANDI adlı prostat kanseri ilacının 2012’den bu yana ABD’de 64 bin erkeğin tedavisinde kullanıldığı bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, söz konusu ilacın geçen sene dünya genelinde 2,2 milyar dolarlık net satışa ulaştığı kaydedildi.

Pfizer İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ian Read, açıklamada, satın alma sayesine Pfizer’ın gelirlerinin artacağını ifade ederek, “Medivation, inovatif sağlık ve onkoloji alanındaki araştırmalarımıza uzun dönemde katkıda bulunacak” dedi.

pfizer-medivation

Medivation CEO’su ve kurucusu Dr. David Hung da anlaşma sayesinde, XTANDI’nin piyasada daha çok hastaya ulaşacağına dikkati çekerek, Medivation’ın üzerinde araştırma yaptığı diğer kanser ilaçlarının da geliştirmelerinde hız kazanılacağını vurguladı.

Ayrıca, uzmanlar, Pfizer’in göğüs kanseri ilacı IBRANCE’ye işaret ederek, satın alma sayesinde şirketin kanser alanında ve bağışıklık sistemini artırıcı tedavilerde yeni yöntemler geliştirebileceğini belirtiyor.

Kaynak: Fortune Turkey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyaca Ünlü İlaç Firması Pfizer, 14 Milyar Dolara Medivation’u Alıyor!

0