Devlet Memurluğu Kanunu Değişiyor, 5 Madde Öne Çıktı

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Devlet Memurluğu Kanunu Değişiyor, 5 Madde Öne Çıktı

Hükümet, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası mini Anayasa paketi için muhalefet partileriyle oluşturulan komisyona, kamu personel rejimini değiştiren düzenlemeyi de getirecek. Buna bağlı olarak, 51 yıldır yürürlükteki 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun yerine yenisini getirilecek.

1) Kamu Çalışanı Olarak Belirtilecek

AK Parti’nin muhalefetle anlaşması durumunda getirilecek yeni düzenleme kapsamında “devlet memuru” yerine “kamu çalışanı” kavramı kullanılacak. Memurlar, işçiler, sözleşmeliler, kadro karşılığı sözleşmeliler “kamu çalışanı” adı altında tek bir statüde toplanacak. Hemşire, imam gibi çeşitli hizmet sınıflarında çalışanlar, meslek çalışanı olacak. Halen memur olanlar, büro çalışanı olarak adlandırılacak.

2)Ömür Boyu İşte Kalma Kalkıyor

Yeni düzenleme ile devlette çalışmaya başlayan memurların ömür boyu iş güvencesi ortadan kalkacak. Memurlar gerektiğinde işten kolaylıkla çıkarılabilecek.

3)Maaşlar Performansa Göre Verilecek

 Memur maaşları verimlilik esasına göre belirlenecek.  Özel sektörde olduğu gibi rekabetin ve performansın öne çıktığı bir sistem kurulacak. Terör örgütlerine destek veren memurlar, kolaylıkla disiplin cezasıyla işten atılacak. Disiplin cezaları yeniden tanımlanacak.

devlet-memuru-kanunu

4)Eş Durumundan Atamalara Düzenleme Getiriliyor

Eş durumu gibi nedenlerle memurların büyük kentlerde birikmesi önlenecek. Görevden alınanların mahkeme kararıyla dönmesi zorlaştırılacak.

5)İşe Alırken Sözlü Sınav Yapılacak

Kamu kurumları,  FETÖ mensuplarının sızmasını önlemek için personel alımlarında sözlü sınav yapacak. Her bir kamu kurumu KPSS’nin yanı sıra ayrıca kendi sınavını da yapabilecek. Darbe girişimi sonrası kamuda açığa alınanların sayısı 70 bine ulaşırken, kamu kurumları yeni personel alımına çıkmaya başladı.

Kurumlar, personel alırken KPSS’den hangi puanla eleman alacağını, personel alımı sırasında ilan ediyor. Kamuya personel alımlarında son iki  yılda yapılan KPSS sonuçları dikkate alınıyor. Bu yılki personel alımlarında da 2015 ve 2016 KPSS puanlarına bakılacak.

Kaynak: Fortune Turkey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devlet Memurluğu Kanunu Değişiyor, 5 Madde Öne Çıktı

0