Yerli Girişimcilerden Akıllı ve Hassas Fırın

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Yerli Girişimcilerden Akıllı ve Hassas Fırın

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, geçen yıl dünya fırın ihracatında 4. sırada yer alan Türkiye, bu alanda 683 milyon dolarlık ihracata imza attı. Türkiye’nin en fazla fırın ihracatı yaptığı ülkeler arasında İngiltere, Fransa, Cezayir, İtalya, Romanya, Irak, Fas, Suudi Arabistan, Tunus, Libya ve İspanya yer aldı. Ancak artan rekabet ve yaşanan hızlı teknolojik gelişmeler bu alanda faaliyet gösteren üreticileri ve Ar-Ge firmalarını yeni arayışlara yöneltti. Bu çalışmalarda daha tasarruflu ve “akıllı ev” konseptine uyumlu teknolojilere odaklanıldı.

Sürdürülebilir yaşama katkısı olan teknolojilerin geliştirilmesi amacıyla ODTÜ Teknokent’te Ar-Ge çalışmaları yürüten Enekom da bu çabalar kapsamında “akıllı” ve hassas sıcaklık kontrol sistemlerinde bir dizi ürün geliştirerek fırın üreticilerinin kullanımına sundu. Patentle tescil edilen akıllı fırın panellerinin tüm birimleri Türk mühendislerce geliştirilirken, fırın imalatçılarının istekleri doğrultusunda her türlü özelleştirme kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirilebiliyor. İnternete Bağlanabi̇len Akıllı Fuzzy Fırın Kontrol Si̇stemleri̇, fırın üreticilerinin yanı sıra tüketicilere de birçok yenilikler vadediyor.

akilli-firin

Patentle de koruma altına alınan fuzzy (bulanık mantık) kontrol algoritmasıyla desteklenen yeni nesil fırın sıcaklık kontrol sistemlerinde artık termostatlara, geniş sıcaklık salınımlarına (belirlenen bir sıcaklık derecesi etrafında +/- 20 dereceye varan bir aralıkta salınım), röleli ve güvenilirliği gittikçe daha çok sorgulanan eski teknolojilere son veriliyor.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerli Girişimcilerden Akıllı ve Hassas Fırın

0