Sürücüsüz Bebek Arabası: Smartbe

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Dünya’nın İlk Sürücüsüz Bebek Arabası: Smartbe

New York merkezli bir teknoloji firması tarafından, bebeğini güvenle ve rahatça taşımak isteyen teknoloji sever annelerin ihtiyaçlarına çözüm olarak geliştirilen Smartbe, akıllı bir bebek arabası. Yokuş yukarı çıkarken, alışveriş yaparken veya koşarken bebek arabasını zorlanmadan sürmeyi hayal eden annelere büyük bir kolaylık getiren bebek arabası kendi kendini otomatik olarak itebiliyor, bebeğin biberonunu ısıtabiliyor, müzik çalabiliyor ve telefon şarj edebiliyor. Sensörleri sayesinde sürüş esnasında kullanıcısı ile belli bir mesafeyi koruyan araba, yoldaki engelleri algılayarak sürüş hızını düşürüyor veya artırıyor. Akıllı bebek arabası otomatik modda iken elle kontrol edilmeksizin kullanıcının önünde belli bir mesafede ilerliyor.

surucusuz-bebek-arabasi

iOS ve Android uyumlu uygulaması üzerinden kullanıcının hareketlerini algılayarak o yavaşladığında yavaşlıyor, hızlandığında hızlanıyor, durduğunda duruyor ve geri gittiğinde geri gidiyor. Yarı otomatik modda iken ise sürücünün enerji sarf etmesini gerektirmeden yalnızca elle yönlendirme sayesinde araba yine kendisi hareket ediyor.

Manuel modda da araba sadece kullanıcının kontrolünde oluyor. Seyahat esnasında bebeğin görüntülenebilmesi için küçük bir kamerası olan arabada, bebek uyandığı zaman sesinin duyulmasını sağlayan bir mikrofon da var. Dolu batarya ile yaklaşık altı saat otomatik modda kullanılabilen akıllı bebek arabası, 2017 yılının Nisan ayında 3199 dolardan satışa sunulacak.

Kaynak: Bilim ve Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sürücüsüz Bebek Arabası: Smartbe

0