Stres Azaltıcı Akıllı Giysi

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Stres Azaltıcı Akıllı Giysi

İngiliz teknoloji firması Vollebak’ın kurucuları Steve Tidball ve Nick Tidball kardeşler, stres azaltıcı akıllı giysi Baker Miller Pink Hoodie’yi geliştirdi. 1980’li yıllarda Amerikan Biyososyal Araştırmalar Enstitüsü Yaşam Bilimleri Bölüm Başkanı Aleksandır Schauss’un, 15 dakika boyunca Baker Miller pembesine maruz kalan mahkûmların saldırgan davranışlarından kurtulduğu sonucuna vardığı bir dizi bulguyu araştırarak giysiyi tasarladılar.

stres-azaltıcı-giysi

Giysinin fermuarı kapandığı zaman kullanıcının görüş alanına soluk pembe renkte bir gölge düşüyor. Kıyafetin yüzü örten kısmının ağ tasarımı ile geliştirilmesiyle de kişinin oksijen alımının azaltılarak daha derin nefes alması ve kalp atışlarının yavaşlayarak sakinleşmesi hedefleniyor.

Bunun yanı sıra kıyafetin içinde dinletilen ve “pembe ses” adı verilen müzikle kullanıcının beyin dalgalarına bir takım sinyaller gönderiliyor ve bu sayede kişi biraz daha rahatlıyor. Dinlenme ve sakinleşmeyi kontrol eden parasempatik sinir sistemini etkinleştirecek şekilde tasarlanan giysi, sakin olma becerisinin başarının anahtarı olduğu düşüncesi ile özellikle macera severler ve adrenalin sporu yapanlar için tasarlandı.

buyukburaya

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Kaynak

⇒ Bilim ve Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stres Azaltıcı Akıllı Giysi

0