Fotosentez’den Elde Edilen Enerji İle Telefonları Şarj Eden Saksı: BiooLite

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Fotosentez’den Elde Edilen Enerji İle Telefonları Şarj Eden Saksı: BiooLite

Barselona merkezli teknoloji firması Arkyne Technologies, fotosentez ile açığa çıkan enerjiyi elektriğe dönüştürerek akıllı telefonların şarj edilebilmesini sağlayan bir saksı olan BiooLite’ı geliştirdi. Çoğu insanın günde en az bir kere yaptığı telefon şarj etme işlemini bitkilerin fotosentezi esnasında açığa çıkan enerji ile gerçekleştirmeyi hedefleyen akıllı saksı, şarj etme esnasında daha az elektrik ve daha temiz enerji kullanılmasını sağlıyor.

Prizleri ve kırılıp bozulan şarj aletlerini bir kenara iten saksı, içindeki bitkinin fotosentez yapması sonucu oluşan organik bileşiklerin bakteriler tarafından parçalanmasıyla ortaya çıkan elektrik enerjisini, elektronların hareketi ile saksının üzerinde yer alan USB girişine iletiyor. Gün boyunca elektrik depolayan saksı ile beş yıl boyunca günde en fazla üç kere akıllı bir telefonu şarj etmek mümkün.

BiooLite-fotosentez-telefon-sarj

Saksının daha fazla enerji üretebilmesi için bitki olarak kaktüs kullanılmaması ve ekilen bitkinin güneşli ortamda tutulması tavsiye ediliyor. Satış fiyatı hakkında henüz bilgi verilmeyen saksının 2016 yılının Aralık ayında raflarda yer alması bekleniyor.

Kaynak: Bilim ve Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fotosentez’den Elde Edilen Enerji İle Telefonları Şarj Eden Saksı: BiooLite

0