Artırılmış Gerçek Destekli 3 Boyutlu Çizim Seti

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Artırılmış Gerçek Destekli 3 Boyutlu Çizim Seti

Royal College of Art’ta eğitim gören bir grup öğrenci tarafından geliştirilen Gravity Sketch, tasarımcıların iki boyutlu düzlemde yaptıkları üç boyutlu çizimleri sanal bir platformda üç boyutlu hale getirmesine imkân sağlayan, artırılmış gerçeklik destekli bir çizim seti.

Çok sayıda mimar, heykeltıraş ve tasarımcının ortak çalışması sonucu ortaya çıkan set, sınırlı tasarım araçları ile sınırsız hayal gücünün arasındaki mesafeyi azaltmak amacıyla hayata geçirilmiş bir proje. Özel bir çizim tahtası, kızılötesi kalemi ve artırılmış gerçeklik gözlüğü ile tasarımcıya üç boyutlu çizim yapma olanağı veren sette, kullanıcı yalnızca gözlüğü taktığında kalemin üç boyutlu hareketini gözlemleyebiliyor.

üç-boyutlu-tasarim

Akıllı çizim seti sayesinde tasarımcı çizimlerini 3B yazıcıya aktarabildiği gibi bilgisayar ortamına da aktararak çizimlerin üzerinde değişiklik yapabiliyor. Artırılmış gerçeklik tableti üzerinde çizimlerini yapan tasarımcı, tabletin yüzeyindeki çizgiler sayesinde ölçekli çizim yapabiliyor.

Çizimler Unity 3B yazılımı ve Arduino çip tarafından 3B görüntüye çevriliyor. Gözlüğü takan kullanıcı ise çizimi üç boyutlu bir cisim olarak görüyor. Çizim setinin, daha da geliştirilerek kapsamlı bir tasarım platformuna dönüştürülmesi hedefleniyor.

Kaynak: Bilim ve Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artırılmış Gerçek Destekli 3 Boyutlu Çizim Seti

0