Mühendislik Terimleri Sözlüğü Erişime Açıldı

TÜBA – Türkiye Bilimler Akademisi

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Türkiye’nin yüksek bilim kuruluşlarından birisi olarak 1993 yılında kuruldu. Dünya bilim akademileri topluluğunun en aktif ve saygın üyelerinden biri olarak, ülkemiz bilim politikalarına yön veren bir bilim akademisi vizyonu ile yola çıkan TÜBA, Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi kapsamında on yılı aşkın süredir hazırlanan Mühendislik Terimleri Sözlüğünü erişime açtı.

TÜBA_LOGO_TUR_ING

22 Mühendislik Alanının Temel Terimleri

Sözlük; 22 mühendislik alanının temel terimlerini kapsayan, eğitim ve öğretimde,  yayınlarda, yönetmeliklerde geçen, endüstri, araştırma ve ticaret pratiğinde kullanılan 30.000 terimden oluşuyor.

Mühendislik Terimleri Sözlüğü şimdiye kadar gerçekleştirilemeyen Türkçede terim birliğine varılması konusunda önemli bir rol oynayacak; diğer yandan da Türkçe bilim ve teknoloji yazınında bir başvuru kaynağı olacak.

tübamüh

Yabancı Kökenli Terimler Türkçeleştirildi

TÜBA Mühendislik Bilimleri Sözlüğü’nde terimlerin anlaşılabilir olması ve anlam saydamlığı özellikleri ön plana alındı ve çok sayıda yabancı kökenli terimin Türkçeleşmesi için öneriler getirildi. Her terim kısa, öz olarak tanımlandı ve yine her terimin en az üç yabancı dilde (Almanca, Fransızca, İngilizce) karşılıkları verildi.

Eserin yayına hazırlanmasında ise ilgili alan uzmanları ile çalışıldı ve aynı zamanda eser, bağımsız uzmanlar tarafından da denetlendi. Bu çalışmalar sonucunda Mühendislik Terimleri Sözlüğü, 14 Haziran 2015 tarihinde Ankara’da düzenlenen TÜBA 47. Genel Kurulu’nda belirtilen www.tubaterim.gov.tr adresinde kullanıma açıldı.

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir