Hayatımızı Olumlu Yönde Değiştirmek: Limbik Sistem

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Hayatımızı Olumlu Yönde Değiştirmek: Limbik Sistem

Son yıllarda beyin ve düşünce sistemi ile ilgili yapılan araştırmalarda beyin-düşünce-ruh sağlığı üçgeninde çok önemli bulgular ve somut sonuçlar elde edilmiştir. Bir önceki yazımızda bahsettiğimiz gibi duygular ve ruh hali öyle gelişigüzel rastgele oluşmazlar belli başlı bazı beyin yasaları dahilinde ortaya çıkarlar bu yasaların neler olduğunu sonraki yazılarımızda inceleyeceğiz.

Bu yasaları iyi yönde kullandığınız taktirde hayatınızın nasıl olumlu yönde değiştiğini göreceksiniz, farkında olmadan kötü yönde kullandığınız taktirde ise hayatınızdaki problem gibi görünen şeylerin ise hep kendiniz tarafından oluşturulduğunu fark edeceksiniz ama önce biraz daha teorik bilgiyle devam edelim işte duyguların artık kesin olarak bildiğimiz şekilde kendine beyinde karşılık bulduğu yapı:

Düşünce-Duygu Dönüşüm Mekanizması: Limbik Sistem

Limbik sözcüğü Latincede ‘Sinir’ anlamına gelmektedir. Limbik sistem beyinde düşüncelerin, duygulara dönüştüğü merkezdir. Düşünceler Limbik sistemde işlenerek duygularımızı, duygularımız da ruh halimizi etkilemektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte beynin 3 boyutlu görüntüleme mekanizmalarıyla görüntülenmesiyle  birlikte başta  Depresyon  olmak üzere çeşitli Psikolojik rahatsızlıkların  temelinde Limbik sistemin  etkili olduğu görülmüştür.

Limbik-sistem

Limbik sistem fazla aktif olduğunda veya uyarıldığında beyine gelen olumsuz veya negatif düşünceleri filtre etmekte buda ruh sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Eğer depresyondaki bir insanın düşüncelerine  bakarsanız olumsuz düşüncelerin birbirini izlediğini görürsünüz, geçmişe baktıklarında pişmanlık yaşarlar, geleceğe  kaygılı ve karamsar   bakarlar şimdiki zamanda ise sürekli mutsuzdurlar. Nasıl düşündüğümüz limbik sistemle doğrudan bağlantılıdır, eğer limbik sistemde herhangi bir problem olduğunuzda beyninizde genelde olumsuz düşünceler dolaşır ve tekrar sağlıklı bir yapıya kavuşmak için limbik sistemin tedavi edilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Kalp Atışını Kontrol Edebilen Bileklik!

Limbik sistemi iyileştirmek için gün içinde an ve an aklımızdan geçen düşünceleri iyileştirmemiz veya düzeltmemiz gerekmektedir. Ne yazık ki nasıl düşünmemizi öğretecek hiç bir kurum bulunmamakta ama kafamızın içinde sürekli düşüncelerle yaşamaktayız. İnsanların çoğu nasıl düşündüklerini umursamamakta rastgele aklına gelen düşüncelere kendini bırakmaktadırlar. Aklınıza geler her düşüncenin beyninize bir elektrik sinyali gönderdiğinizi biliyormuydunuz? Düşünceler fiziksel olarak kendilerine karşılık bulmaktadırlar. Onlar gerçek ve her bir hücrenizi doğrudan etkilemektedirler. Beyniniz negatif düşüncelerle meşgul olduğunda limbik sistemininizi doğrudan etkilemekte ve limbik sistem bozuklukları sonucu ortaya çıkan çeşitli problemlere (Sinirlilik,Öfke,Karamsarlık,Depresyon) neden olmaktadır. Kendinizi daha iyi hissetmek için düşüncelerinizi kontrol etmeyi ve onları olumlu hale dönüştürmeyi öğrenin.

olumlu-düşünce

Bir sonraki yazımızda uzman beyin uzmanlarının tavsiyeleriyle limbik sisteminizi iyileştirmek ve daha sağlıklı bir beyin yapısına kavuşmak için çeşitli reçeteleri paylaşacağız bu reçeteleri kullanarak hem beyninizin nasıl çalıştığını daha iyi öğreneceksiniz hemde psikolojik rahatsızlıkların tedavi edilebilir olduğunu göreceksiniz hemde ilaç kullanamaya gerek kalmadan , beyninizin nasıl çalıştığını öğrenerek hem sağlığınızı hemde hayatınızı olumlu yönde değiştirmek için kişisel gelişim ve beyin eğitimi yazılarımızı takip edin ve paylaşın her türlü soru ve yorumlarınızı bize iletebilirsiniz görüşmek üzere…

İlginizi Çekebilir:  Beyninizi Resetlemek: Olumlama

Çeviri: ANT Therapy by Daniel G.Amenn

Unutmayın beyniniz sağlıklıysa siz iyisinizdir, eğer onda bir problem varsa kötü hissedersiniz daha sağlıklı bir beyin yapısına kavuşmak ve hayatınızı olumlu yönde değiştirmek için yazılarımızı takip edin görüşmek üzere….

İsmail Cantürk

İsmail Cantürk

Gazi Üniversitesi Makine &Elektrik-Elektronik mühendisliği mezunuyum ve Tübitak Sage 'de Araştırmacı olarak çalışmaktayım. Bilim, teknoloji ve kişisel gelişim alanlarında yazılar yazmaktayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir