Hayalden Gerçeğe Zihinsel İmgelerin Gücü

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Hayalden Gerçeğe Zihinsel İmgelerin Gücü

Hayal etmek veya Hayal kurmak size ne anlam ifade ediyor? Sık sık hayal kurarmısınız? Ben çok iyi hatırlıyorum çocukken zihnimde kendime ait bir dünya kurmadan uyuyamazdım, hayal aleminde yaşamaktan keyif alırdım kendimi istediğim karakterlerin yerlerine koyar ve onlar gibi olurdum…

Güzel hayaller bana her zaman mutluluk vermiştir kötü veya olumsuz zihinsel resimler ise duygularımızı doğrudan olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Beyin ile ilgili yapılan son araştırmalarda aslında farkında olmamız gereken önemli bir noktaya temas etmekte; Hayal ve Zihinsel İmgeleme!

hayal-gucu

Beyin ile ilgili çalışan bilim adamları hayalin veya zihinsel imgeleme (İmajinasyon)’ nin etkisini araştırırken yaptıkları 2 deney şunlardır:

1- Bilim adamları bir kişiye çiçeklerle dolu bir bahçenin resmini göstermişler ve bu resmin beyindeki bir bölgeyi aktif ettiğini gözlemlemişler sonra aynı kişiden bu bahçeyi hayalinde canlandırmasını istemişler ve kişi bu bahçeyi beyninde tam olarak canlandırdığında beynin yine aynı bölgesinin aktif olduğunu görmüşler.

çiçekli bahçe

2-Bilim adamları Amerikada bir Üniversitenin Basketbol takımındaki oyuncuları 3 gruba ayırır: 1.Gruptan 45 gün boyunca her gün düzenli olarak antrenman yapmaları istenir,ikinci gruptan ise hiç antrenman yapmamaları, 3.Gruptan ise antrenman yapmamalarını ancak her gün boyunca antrenmanı zihinlerinde hissederek canlandırmaları istenir. 45 gün sonra 3 grubunda performansları ölçülür.Düzenli çalışan grubun performanslarında artma gözlenirken normal olarak 2.Grubun performanslarında azalma gözlenmiştir esas şaşırtıcı olan ise 3.Gruptur; 3.Grubun performansları incelendiğinde düzenli antrenman yapan 1.Grup ile aynı olduğu gözlemlenmiştir.

Bize destek olmak isterseniz sayfamızdaki reklamlara tıklayabilirsiniz. Teşekkür ederiz…

Bu iki deneyden çıkaracağımız çok önemli sonuçlar vardır:

1- Beyin gerçek ile zihinsel görüntüyü ayırt edemez

Beynin bu özelliği olumlu kullanıldığı takdirde mucizeler yaratabilir. Hastalıklar iyileştirilebilir, korkular yenilebilir her türlü problem ve zorluğun üstesinden gelinebilir. Beyniniz zihninizdeki her bir zihinsel imgeye tepki gösterir ve bu tepki vücudunuzda duygu veya his olarak kendine karşılık bulur. Olumlu zihinsel imgeler hislerinizi olumlu yönden etkilerken olumsuz hayaller ise kendinizi kötü hissetmenize sebep olur.

2- Duyguların kontrolünü ele almak

Beynin bu çalışma prensibini bilerek hayatınızda mucizeler yaratabilirsiniz hemde hiçbir ücret ödemeden, hiçbir eğitim almadan sadece bu bilgi bile hayatınızı değiştirebilir. Kendinizi kötü bir hissettiğiniz durumda ilk yapmanız gereken sizi kötü hissettirecek düşünceyi veya zihinsel imgeyi bulmaktır çünkü düşünceler ve zihinsel resimler olmadan hisler ortaya çıkamaz düşünceleriniz ve zihinsel imgeleriniz beyninizin çalışması için gerekli olan yakıttır tıpkı bir motorun çalışması için benzine ihtiyaç duyduğu gibi. Bulduğunuz olumsuz düşünceyi veya zihinsel imgeyi olumlu hale çevirin olumlu zihinsel imgeyi zihninizde yaşayın 5 duyunuzla da hissetmeye çalışın ne kadar gerçek bir zihinsel resim tasarlarsanız o kadar iyi bir sonuç elde edersiniz. Olumlu zihinsel imgeleriniz ve hayallerinizin duygularınızı olumlu yönde etkileyecektir daha doğrusu etkilemek zorundadır çünkü beyniniz sizin düşüncelerinize ve zihinsel resimlerinize göre itaat eder etmek zorundadır siz beyninize olumsuz düşünce ve zihinsel imgeler verdiğiniz sürece iyi şeyler beklemeyin olumlu zihinsel imgeler ve düşünceler ile kontrolü elinize alın…

duygu-haritasi

3- Arzularınız ve hayal gücünüz(Zihinsel imgeler) çatıştığında kazanan tartışmasız hayal gücü olacaktır

Yapılan en büyük hatalardan biri istediğiniz şeyi gerçekleştirmek için irade gücünü kullanmaktır. Beyninizi birşeye zorladığınızda daima tam tersi bir tepki alacaksınızdır çünkü beyniniz zihin zorlamanıza tepki vermez bunu en iyi öğrenci arkadaşlar sınavlarda hatırlayacaklardır. Çoğu öğrenci sınava o kadar çalışmasına rağmen soru kağıdını gördüklerinde akıllarındaki herşeyin birden uçup gittiğini sınavdan çıktıklarında ise bilgilerin beyinlerine hücum ettiklerini bileceklerdir bu noktada yapılan hata zihni zorlayarak bilgiyi hatırlama işlemidir oysa zihniniz sizin zihinsel zorlamanıza tepki göstermez bu tıpkı kırmızı elmayı düşünmemeye çalışmaya benzemektir. Kırmızı elmayı ne kadar çok düşünmemeye kalktıkça veya kırmızı elmayı düşünmemek için zihninizi ne kadar çok zorladığınızda kırmızı elma resmi zihninizde daha baskın hale gelecektir oysa çözüm şudur:

Rahatlık bu işi çözer: Zihinsel zorlamayı ve irade gücünü bırakın bu problemi irademle çözeceğim demeyin hayal gücünü kullanın çünkü beyniniz sizin zihinsel imgelerinize göre tepki vermektedir unutmayın, çözmek istediğiniz problemi gözünüzde çözülmüş olarak canlandırın sonu görün hissedin mutluluğu zihninizde yaşayın bunu mümkünse her gece yatmadan önce ve sabah kalktıktan sonra yapın bu anlar özel saatlerdir çünkü uyumadan hemen önce rahatlık devreye girer bilinç büyük ölçüde geri çekilir tam bu anlarda istediğiniz şeyi zihninizde olumlu şekilde canlandırın gerçekliği hissedin ve bunu mümkünse her gün tekrarlayın duygularla beslenmiş ve gerçekmiş gibi tekrarlanan zihinsel resimler hayata geçmek zorundadır.Bu zihinsel resime sadık kalır ve bunu duygularla beslerseniz zihninizdeki resimi gerçek olarak hayatınızda yaşarsınız.

İlginizi Çekebilir:  Bağcıklarını Kendisi Bağlayan Ayakkabı: Powerlace
İlginizi Çekebilir:  Hayattaki En Büyük Düşmanın: Düşüncelerin

4- Bütün önemli bilim adamları hayal gücünü en doğru şekilde kullanmışlardır

İnsanlık tarihindeki bütün önemli bilim adamları hayal gücünün bu sınırsız gücünü keşfetmişler ve onu en doğru şekilde kullanmışlardır. Elektrik ile ilgili en önemli keşifleri gerçekleştiren ve insanlığa çok büyük faydası olan Nikola Tesla en büyük keşiflerini önce zihninde canlandırır tasarlar sonrada bunu hayata geçirirdi. Hayalinizdeki sınırsız gücü keşfedin ve bunu en doğru şekilde kullanın zihninizi olumlu zihinsel imgeler ve hayaller ile besleyin olmasını istediğiniz şeyi zihninizde canlandırın bu zihinsel resmi gerçekmiş gibi yaşayın ve hissedin bu zihinsel resminize bağlı kaldığınız sürece o resmin hayata geçeceğini bilin…

efsane-bilim-insanlari

Küçük bir uygulama:

Anlattıklarımızın havada kalmaması için hep beraber ufak bir uygulama yapalım bu sayede hayal gücünün etkisinin biraz daha farkında olabiliriz belki ..

Öncelikle gözünüzü kapatmanızı ve kendisi en rahat hissettiğiniz konuma geçmenizi isteyeceğim bu rahat bir koltuk veya yatağa uzanmak şeklinde de olabilir size kalmış, sonra mümkün olduğunca zihninizi düşüncelerden arındırın yani zihniniz boş olsun, kendinizi dünya üzerinde en mutlu ve huzurlu hissettiğiniz bir yerde hayal edin bu bir deniz kenarı veya başka bir yerde olabilir size kalmış ama gerçekten güçlü ve olumlu bir duygunuz olmalı bu yerle ilgili yalnız bu hayaliniz basit bir hayal olmayacak 5 duyu organınızı da hayal etme işlemine dahil edin yani örneğin deniz kenarını hayal ettiyseniz denizin maviliğini gözünüzle görün kokusunu burnunuzla koklayın sesini kulağınızla işitin yani 5 duyu organınızı da hayal etme işlemine dahil edin huzuru ve mutluluğu hissedin farkı göreceksiniz yorumlarınızı bize iletebilirsiniz…

İnsanlar hayallerinin zihinlerinin içinde olduğunu ama hayatlarına yansımayacaklarını düşünüyorlar evet herşey beyninizin içinde olup bitmekte ama bu neden gerçek olmadığı veya olmayacağı anlamına gelsin ki?

Kaynak: Joseph Murphy, Bilinçaltının gücü

İsmail Cantürk

İsmail Cantürk

Gazi Üniversitesi Makine &Elektrik-Elektronik mühendisliği mezunuyum ve Tübitak Sage 'de Araştırmacı olarak çalışmaktayım. Bilim, teknoloji ve kişisel gelişim alanlarında yazılar yazmaktayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir