Beyninizi Resetlemek: Olumlama

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Düşüncelerini Değiştir!

Her gün binlerce düşünce beynimize gelmekte ve beyinde işlenerek ruh halimizi ve hayata bakış açımızı etkilemektedir. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar düşüncelerimizin beyin kimyamızı etkilediği ve dolayısıyla duygu ve davranışlarımızı etki altına aldığını göstermektedir.

Özellikle Psikoloji de 1970’li yıllardan sonra ortaya atılan Bilişsel Davranış Terapisi (BDT)’nin de temel mantığı düşüncelerimizin sonucunda duygularımızın oluştuğu, duygularımızın da davranışlarımıza dönüştüğüdür.

olumlu-düşünce

Davranışlarını Kontrol Etmek için Düşüncelerini Kontrol Et!

Maalesef beynimize gelen düşüncelerin veya bizim kendi irademizle oluşturduğumuz düşünceler her zaman iyi olamayabiliyor. Eğer olumsuz bir durumu düşündüğümüzde beyin gelen bu olumsuz düşünceye tepki olarak olumsuz bir duygu veriyor ve buda normal olarak davranışlarımıza yansıyor yani bütün duyguların ve davranışların temelinde aslında düşüncelerimiz yatıyor biz nasıl düşünürsek beynimizde ona göre sorgulamadan tepki veriyor.

Eğer bu olumsuz düşünceler tekrarlanırsa da otomatikleşiyor ve dolayısıyla ruh halimizi de olumsuz yönden etkiliyor ve hep aynı kısır döngüye sokabiliyor, her bir olumsuz duygunun arkasında mutlaka olumsuz bir düşünce vardır eğer bu olumsuz düşünceyi değiştirebilirsek hissedilen duyguyu da davranışı da değiştirebiliriz.

olumlama-nedir

Her bir düşünce kendine beyinde bir karşılık bulmaktadır olumlu düşüncelere beynin tepkisi mutluluk hormonu şeklinde olmakta ve bunun sonucunda da duygularımız veya hislerimiz olumlu olmakta buda dolayısıyla davranışlarımızı etkilemektedir. Olumsuz düşüncelere ise beynimiz olumsuz tepkiler vermekte buda kötü hissetmemize sebep olmaktadır.

Peki düşünceleri değiştirmekten bahsettik peki bu bu kadar kolay mı? Maalesef düşünceler bilgisayardaki gibi bir sil komutuyla 1 saniyede silinemiyor ama iyi haber doğru yöntem uygulandığı taktirde istenilen düşünce değiştirilip yerine yenisi konulabilir tabi biz bu işlemi iyi bir amaçla kullanacağız yani bir çeşit anti-virus sistemi gibi olumsuz sıkıntı verici düşünceler silinip yerine daha pozitif, umut verici düşünceler konulabilir…

İlginizi Çekebilir:  Türk Asıllı Oyun Devi Crytek ve Bahçeşehir Üniversitesi’nden İşbirliği

Olumlama Yöntemi

Olumlama, olumsuz veya negatif bir söz veya düşüncenin tam tersini düşünmek veya söylemektir ve bizim kullanacağımız en basit ve etkili yöntemlerden birisidir.

Bu tekniği kullanmadan önce ilk yapmamız gereken bizi rahatsız eden düşünceleri fark etmektir bu düşünceleri bir kağıda yazmak iyi bir fikir olabilir bu onlara inanmadan önce daha objektif bir şekilde onları incelememizi sağlar, sonra değiştirilmek istenen düşüncenin yerine olumlama ifadesi konulur bir örnek;

Olumsuz Düşünce: Mutsuzum ve hayatım kötü ve berbat durumda

Olumlama İfadesi: Her geçen daha mutlu biri haline geliyorum ve hayatım her geçen gün daha iyi hale geliyor.

kendimi-seviyorum

Evet bu bir örnek siz bu örneği kendinize göre değiştirebilirsiniz ama önemli olan Olumlama ifadesinin mutlaka olumlu olması gerektiğidir. Görüldüğü gibi değiştirmek istediğimiz olumsuz düşüncenin yerine Olumlama ifadesini koyacağız bu Olumlama ifadesini en az 21 gün boyunca ve gün içinde mümkün olduğu kadar sık bir şekilde düşünmeli ve imkan bulduğumuz ölçüde sesli söylemeliyiz evet burası kritik bir nokta maalesef bir kere yapılıp olmuyor deyip bir kenara atmak toplumsal bir alışkanlığımız biliyorum ama bu kolay bir süreç değil ama en geç 1 ay içinde eski düşünce unutulup yerine olumlama ifadesi gelecektir veya gelmek zorundadır. Çünkü beyin artık eskisini hatırlamıyacaktır. Diğer bir önemli noktada olumlama cümlesine her ne kadar inanmasanız da buna devam etmeniz çünkü önemli olan sizin neye inandığınız değil beyninizi neye inandırdığınızdır. Çünkü beyniniz karar vermez sorgulamaz sadece itaat eder peki neye? sizin ona  verdiğiniz düşüncelere dolayısıyla Olumlama ifadelerine en az 21 gün boyunca bağlı kalın ve gün içinde mümkün olduğu kadar sık düşünün ve bir alışkanlık haline getirin bir süre sonra zaten siz çaba göstermeden otomatik hale gelecektir merak etmeyin…

İsmail Cantürk

İsmail Cantürk

Gazi Üniversitesi Makine &Elektrik-Elektronik mühendisliği mezunuyum ve Tübitak Sage 'de Araştırmacı olarak çalışmaktayım. Bilim, teknoloji ve kişisel gelişim alanlarında yazılar yazmaktayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beyninizi Resetlemek: Olumlama

0