Görme Engellilere Özel Dünya’nın İlk Akıllı Saati

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Görme Engellilere Özel Dünya’nın İlk Akıllı Saati

Görme engelli bireyler tarafından dokunmatik ekranlı cihazların kullanılamadığı gören Güney Kore merkezli teknoloji firması Dot, akıllı dokunmatik telefonların kullanılabilirliğini artırmak amacıyla dünyanın ilk görme engellilere özel akıllı saati DotSmartwatch’u geliştirdi.

Diğer akıllı saatlerden farklı olarak üzerinde bir ekran yerine altışarlı gruplar halinde toplam 24 nokta olan saat, görme engelli insanların dokunarak okuduğu Braille alfabesini destekliyor. Saat, Bluetooth teknolojisi sayesinde kullanıcının akıllı telefonu ile bağlantıya geçiyor ve akıllı telefona gelen mesaj, tweet, e-posta gibi içeriklerin yanı sıra GPS ile yol tarifi, saat ve tarih gibi bilgileri de yükselip alçalan noktaların oluşturduğu Braille alfabesi karakterleri sayesinde ekranına yansıtıyor.

görme-engelli-birey-akıllı-saat

Saatin ekranına kullanıcının telefonundan herhangi bir yazı aktarılmadığı zamanlarda ekran sadece normal bir saat işlevi görüyor. Karakterlerin ekrana yansıma hızı ise kullanıcının okuma hızı ile orantılı olarak ayarlanabiliyor. Akıllı saatin bir diğer önemli özelliği ise kullanıcısına elektronik kitapları saatin ekranı üzerinden okuma imkânı tanıması. 400mAh kapasiteli bir bataryaya sahip olan ve dolu şarj ile 10 saatlik kullanıma uygun olarak geliştirilmiş.

İlginizi Çekebilir:  Akıllı Valiz: Bluesmart
İlginizi Çekebilir:  Kablosuz ve Kâğıtsız Akıllı Daktilo: Hemingwrite

Kaynak

⇒ Bilim ve Teknik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görme Engellilere Özel Dünya’nın İlk Akıllı Saati

0